50 jaar vriendschap tussen Laos en Nederland en 31 jaar oogzorg door ECF
Op 17 november 2025 was Lattana aanwezig namens Eye Care Foundation (ECF) bij de viering van 50 jaar diplomatieke relaties tussen Laos en Nederland. De bijeenkomst vond plaats in het Settha Palace Hotel in Vientiane. Het was een moment om terug te kijken op de vriendschap en samenwerking tussen de twee landen.

Voor ECF was het ook een mooie gelegenheid om stil te staan bij ons werk in Laos. We werken al 31 jaar in het land, en we blijven groeien en helpen.
Ons werk in Laos: van kleine oogkampen tot blijvende verandering
ECF begon in 1994 in Laos. Onze eerste activiteiten waren kleine oogkampen in Champasak en Pakxong. In die tijd hadden veel kinderen last van oogziekten en een tekort aan vitamine A. Daarom organiseerden we onderzoekskampen , behandelden we oogpatientjes en verdeelden we vitamine A.
Tussen 1994 en 1999 voerden we meerdere campagnes uit om kinderen in afgelegen gebieden te helpen. Later werden deze activiteiten opgenomen in het nationale vaccinatieprogramma.
In de jaren daarna breidden we ons werk verder uit. Nu is ECF actief in Vientiane (bij het National Ophthalmology Center), Xiengkhuang en Huaphan.
Sinds 2012 richten we ons op drie belangrijke doelen:
- voorkomen van vermijdbare blindheid,
- beter toegang geven tot oogzorg,
- mensen in afgelegen provincies bereiken.
Dit doen we samen met de Laotiaanse overheid en lokale partners. Onze activiteiten zijn onder andere:
- oogscreeningen op scholen,
- opleiding van artsen en verpleegkundigen,
- oogzorgprogramma’s in dorpen en gemeenschappen.
Elk jaar krijgen duizenden mensen hulp, en veel mensen kunnen weer goed zien na lange tijd.

Ons huidige project: oogzorg versterken in Huaphan
Op dit moment voert ECF het project Eye Health System Strengthening and Integration uit in Huaphan, een van de meest afgelegen provincies van Laos.
Wat we met dit project willen bereiken
- 7.000 oogscreeningen
- 225 staar- en andere oogoperaties
- 1.170 brillen uitdelen
- Totaal projectbudget: €52.065
Het project helpt om het lokale oogzorgsysteem sterker te maken, zodat mensen in Huaphan goede oogzorg kunnen krijgen zonder ver te hoeven reizen.
Vooruitkijken
Terwijl Laos en Nederland 50 jaar vriendschap vieren, zijn wij trots dat ECF al 31 jaar deel uitmaakt van dit verhaal. Dankzij samenwerking, lokale teams en steun van donoren kunnen wij steeds meer mensen helpen.
We kijken uit naar de komende jaren, waarin we nog meer provincies willen bereiken en nog meer mensen de kans willen geven om goed te zien.


